با حضور وزرای صنعت و تعاون انجام شد: افتتاح واحد فولادسازی شماره 2 فولاد خراسان

وزیر «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» که به همراه وزیر «صنعت، معدن و تجارت» و استاندار خراسان رضوی به نیشابور سفر کرده بود، در جمع کارگران، مدیران و پیمانکاران این مجتمع صنعتی، همت و پایمردی مدیران دولت تدبیر و امید در استان و مدیران و کارکنان فولاد خراسان را در تحقق «اقتصاد مقاومتی» و بالا بردن «تولید و اشتغال» ستود و 7 اردیبهشت امسال را برای نیشابور و صنعت فولاد جشن به بار نشستن نهال «برجام» و جشن تولید و ارتقای توان فنی و انسانی در دولت تدبیر و امید نامید و دو برابر شدن تولید فولاد خام در قطب صنعت استان را تقدیم به روح شهدا و مردم نیشابور کرد.

به گزارش واحد روابط عمومی فولاد خراسان: با افتتاح رسمی واحد فولادسازی شماره 2 مجتمع فولاد خراسان در نیشابور، با حضور وزاری «صنعت، معدن، تجارت» و «تعاون، کار و رفاه اجتماعی»، ظرفیت تولید فولاد خام در بزرگ ترین مجتمع صنعتی شرق کشور به دو برابر افزایش یافت.

روز پنج شنبه، هفتم اردیبهشت ماه در مراسمی که با حضور دو تن از وزیران دولت تدبیر و امید برگزار شد، دومین واحد فولادسازی  «مجتمع فولاد خراسان» با ظرفیت تولید سالانه بیش از 700 هزار تن فولاد خام رسما به بهره برداری رسید تا فولاد خراسان رسما به جمع معدود تولیدکنندگان میلیونی فولاد خام کشور بپیوندد.

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

  تدبیر دولت و امید و حمایت مردم به بار می نشیند

 وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم بهره برداری از این طرح مهم توسعه ای فولاد در نیشابور اظهار داشت: اقدامات انجام شده در فولاد خراسان در شرایط  تحریم در جهت پیشبرد اهداف اقتصادی کشور و افزایش توان تولید مجموعه، علی رغم همه دشواری ها، ارزنده و شایسته تقدیر است.

ربیعی با اشاره به موفقیت برجام و‌اثرگذاری آن بر صنعت، افزود: یک روز می گفتند برجام هیچ نقطه مثبتی ندارد ولی بعد اعتراف کردند که نقطه مثبت هم دارد، ولی این دولت نتوانست از آن بهره بگیرد و حالا  آمده‌ایم تا جشن تولید و اشتغال در نیشابور بگیریم و به فضل خداوند ثابت شد که تدبیر دولت و امید مردم و حمایت ایشان، ثمر بخش است.

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی از افزایش سهم توان داخلی در راه اندازی این پروژه توسعه ای در فولاد خراسان تقدیر کرد و افزود: 70 درصد عملیات فنی، اجرایی و تجهیزات فولادسازی دوم مجتمع فولاد خراسان بر توان داخلی و فرزندان همین سرزمین تکیه داشته است و این باعث می شود که امروز روزی شادی آفرین و ماندگار در تاریخ فولاد کشور باشد و امیدوارم پس از این، سهم توان داخلی و تکیه بر دانش بومی در راه اندازی شرکت های صنعتی بیش تر هم بشود که علائم آشکاری از بیش تر شدن این سهم را هم داریم مشاهده می کنیم.

وی همدلی مدیران اجرایی استان و شهرستان در کنار نمایندگان مجلس را عاملی موثر در پیشبرد این پروژه در استان دانست.

ربیعی افزود: یکی از دستاوردهای تدبیر دولت در اقتصاد کشور، صرفه جویی قابل توجهی است که از محل رفع تحریم ها در تامین قطعات و تجهیزات حاصل شده و یک قلم آن را که من خبر دارم، در صنعت فولاد که روزگاری قطعات و تجهیزات را طرف های دست چندم خارجی با منت و با چند برابر قیمت به ما می دادند، در همین یک سال گذشته و پس از رفع تحریم ها، بیش از هشتاد میلیون دلار فقط در مورد یک قطعه فولادسازی صرفه جویی شده است.

علی ربیعی ضمن تشکر از مدیرعامل و کارکنان مجتمع فولاد، بیان داشت: اینجا متعلق به کارگران و بیمه‌شدگان صندوق های مختلف، نظیر بازنشستگان و یا عشایر و روستائیان است که با اندک‌ پول خود، اقدام به خرید سهام کرده‌اند و هر تلاشی که شما انجام دهید و هر کاهش هزینه و افزایش بهره وری ای که داشته باشید، کمکی به اقتصاد این خانواده ها می کنید.

  وزیر صنعت، معدن، تجارت:

  توقف خام فروشی استراتژی ماست

 وزیر «صنعت، معدن و تجارت» هم که در این مراسم حضور داشت، با  اشاره به افزایش صادرات فولاد در سال گذشته گفت: در یک سال گذشته حدود 6 میلیون تن صادرات محصولات و فراورده های فولادی داشته ایم و این در حالی است که تا 4 یا 5 سال قبل همین میزان واردات داشتیم.

وی با اشاره به برگزاری جلسات مختلف در وزارت صنعت برای کمک به پیشبرد پروژه های فولادی گفت: فکر می کنم در حدود 30 جلسه مختلف در وزارت برای کمک به مجتمع فولاد خراسان هم گفت و گو و هم اندیشی داشته ایم.

وی تکمیل زنجیره فولاد از معدن تا محصول نهایی را استراتژی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد و گفت: همان طور که رهبری و سیاست های کلان نظام خواسته اند، می کوشیم که هر روز بیش از پیش از صادرات مواد خام از کشور جلوگیری کنیم.

مدیر عامل فولاد خراسان:

1200میلیارد تومان سرمایه گذاری در نیشابور

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان با بیان این که برای راه اندازی دومین واحد فولادسازی در سایت مجتمع فولاد خراسان، بیش از 700میلیارد تومان سرمایه گذاری در شهرستان اتفاق افتاده است، افزود: تلاش ما این بوده است که نیشابور را در جایگاه سومین قطب تولید فولاد کشور حفظ کنیم که با افزایش ظرفیت صورت گرفته در مجتمع فولاد خراسان این اتفاق هم اکنون محقق شده است.

حسین احمدی سلیمانی با اشاره به حجم کارهای صورت گرفته و سرمایه گذاری انجام شده در پروژه های فولادسازی شماره 2 و گندله سازی، خاطر نشان ساخت: فازهای قبلی فولاد خراسان اغلب با به کارگیری فناوری خارجی، به ویژه از شرکت های اروپایی انجام می شده است، اما خوشبختانه در فولادسازی شماره 2 فولاد خراسان، استفاده از توان داخلی در زمینه تجهیزات و امور مهندسی و تکیه بر قابلیت های بومی نقش محوری و کلیدی داشته است.

احمدی با بیان این که فولاد خراسان یکی از اقتصادی ترین، پایدارترین و خوشنام ترین بنگاه های صنعتی و کارآفرینی کشور است افزود: فولاد خراسان  با حمایت های بی دریغ دولت و با حداکثر استفاده از ظرفیت های ملی و منطقه ای قادر بوده در سال های اخیر دوران تحریم و رکود جهانی ناشی از سقوط قیمت نفت بالغ بر 1900 میلیارد تومان پروژه را مدیریت کند که 1200 میلیارد تومان آن را در سایت نیشابور ملاحظه کردید، 700 میلیارد تومان سرمایه گذاری در فولادسازی جدید به ثمر رسیده و 500 میلیارد تومان  پروژه گندله سازی انشاءا... در شهریور ماه سال جاری  راه اندازی خواهد شد و آخرین حلقه مفقوده از زنجیره تولید کارخانه کنسانتره با سرمایه گذاری بالغ بر 700 میلیارد تومان با زیر ساخت های آن در پایان سال  1397 به ثمر خواهد رسید .

  وی افزود: همزمان با این توسعه ها تمامی زیر ساخت ها و زیر بناها شامل آب ، برق ، گاز، پست ، شبکه ریلی و شبکه انتقال نیرو  ، فضای سبز و واحد اکسیژن تا 5/2 برابر افزایش یافته و این منطقه را به یکی از قطب های اصلی توسعه فولادسازی کشور بدل نموده است. 

 احمدی با بیان این که  فولاد خراسان تنها مجموعه فولادی کشور است که در استان و جغرافیای خودش همه حلقه های تولید فولاد را تکمیل و چالش های اساسی خود را  بر طرف کرده  است، افزود: همه این توسعه ها از داخل بصورت درون زا جوشیده و با همت و مساعدت سهامداران و پشتیبانی هر دو وزارت به ثمر رسیده است.

مدیرعامل فولاد خراسان از هر دو وزیر دولت تدبیر و امید، صندوق های سرمایه گذاری، استانداری، نمایندگان نیشابور در مجلس، فرمانداران دو شهرستان نیشابور و فیروزه ، شهردار، شورای شهر و کلیه دستگاه های استانی و منطقه ای تامین کننده خدمات زیر بنائی  تشکر کرد و به ویژه از مدیر عامل بانک ملت که اعطای دو فقره تسهیلات بسیار کار ساز در مراحل حساس پروژه ها را بسیار مثمر ثمر نامید.

احمدی  اشتغال مستقیم 2700 نفر نیروهای شاغل در ستاد و صف و طرح های توسعه و 2500 نفر رانندگان حمل جاده ای را یکی از مهم ترین مزایای فولاد برای منطقه برشمرد و افزود: بالغ بر 425 میلیارد تومان فقط پرداخت های سال 95 فولاد خراسان به 5 بخش : برق، گاز، شبکه حمل ریلی، حمل جاده ای،  امور مالیاتی و سازمان تامین اجتماعی بوده بوده است که با احتساب سود و کارمزد پرداختی به سیستم بانکی، افزون بر 500 میلیارد تومان سرریز توسعه ای برای منطقه داشته است.

ویبا اشاره به دستاوردهای برجام افزود:  صادقانه و منصفانه از خدمت بسیار ارزشمند تیم اقتصادی و دیپلماسی دولت باید تشکر داشته باشیم. ایجاد امکان دسترسی مستقیم به برخی کالاهای استراتژیک صنعت فولاد از منابع اصلی تامین کنندگان خارجی نظیر الکترود گرافیتی،  فراهم شدن زمینه سرمایه گذاری و احداث کارخانه، حضور کارشناسان خارجی همراه  با عرضه جدید ترین فناوری ها و تکنولوژی روز دنیا  که کاهش مصارف انرژی و افزایش عمر کاری را به دنبال داشته است، از جمله دستاوردهای مهم تدبیر دولت در سیاست خارجی و مدیریت اقتصادی بوده است.

وی افزود: برخی نمایندگی های شرکت های اروپائی اخیراً دامنه فعالیت خود را توسعه داده و فراتر از عرضه خدمات فنی، به دنبال سرمایه گذاری و ساخت تجهیزات در داخل کشور ما هستند، ماشین آلاتی که قبلا با قیمت مضاعف از واسطه ها می خریدیم قرار است در داخل تولید شود.

مدیرعامل فولاد خراسان از دولت و مسئولان حاضر در آیین افتتاح پروژه افزایش ظرفیت فولادسازی این شرکت خواست تا به کاهش قیمت تمام شده نقدینگی و حمایت از صادرات از طریق برقراری مالیات منفی به عنوان یک انگیزه برای توسعه صادرات، به مجموعه های فولادی کمک کنند.

وی تدبیر برای افزایش مصرف سرانه فولاد در داخل و تداوم نظارت و حمایت و ایجاد توازن قیمت تمام شده در کل زنجیره معدن و فولاد را دو ضرورت مهم و نیاز دیگر صنایع فولاد برای رونق بیش تر خواند.

وی همچنین ضرورت برخورد با خود تحریمی ها و ماجراجویی هایی که آرامش مورد نیاز سرمایه گذاری را از بین می برد، از نیازهای مهم و بایسته های «تولید و اشتغال» نامید.

مدیرعامل فولاد خراسان، این سرمایه گذاری ها و تکیه بر مدیریت و دانش بومی را مظهر واقعی «اقتصاد مقاومتی» دانست و افزود: با افزوده شدن کارخانه «گندله سازی» در سال جاری، نیشابور زنجیره تولید فولاد را به طور کامل در مجموعه تولید فولاد خود تکمیل خواهد کرد و بابهره برداری از واحد کنسانتره در سنگان، کل زنجیره تولید در استان خراسان ایجاد خواهد شد.

  استاندار بیان کرد:

  توفیقات دولت در خراسان رضوی

 استاندار خراسان رضوی نیز در سخنانی در این مراسم گفت: در دولت یازدم تا کنون بیش از 6 تا 7 هزار پروژه را آغاز و به بهره برداری رسانده ایم و امروز خوشحال ایم که از 1800 پروژه نیمه کاره که از دولت قبل به ما رسیده بود، بیش از 1300 پروژه را تکمیل کردیم.

علیرضا رشیدیان با بیان این که دولت روحانی در حوزه درمان بیش از 1881 پروژه را اجرا کرده افزود: در راس آنها افزایش بیش از 28% تخت بیمارستانی در دولت تدبیر و امید است.

وی با بیان این که در شروع دولت یازدهم ، پوشش گاز روستایی در استان ، حدود 57% بود افزود:  این میزان تا پایان سال 95 از مرز 75 % عبور کرد.

به گفته رشیدیان، خراسان رضوی با ایجاد بیش از 115 هزار شغل در سطح استان، بعد از تهران بیش ترین ایجاد شغل را داشته و نرخ بیکاری در سال 95 برخلاف بقیه نقاط کشور، در خراسان، کاهش یافته است. 

elementId 1 parentPanelIds 2 actionType 3 newOrder 4
5 newparentPanelId 7 orderTop
Newparent structure id 9 Newparent cell id 10 oldstructureId oldCellId
 

 
بازديد كننده يكتا امروز: Label | بازديد كننده يكتا اين صفحه امروز: Label | بازديد اين صفحه امروز: Label
بازديد كننده يكتا : Label | بازديد كننده يكتا اين صفحه : Label | بازديد اين صفحه : Label