سرمایه‌ گذاری 20 میلیون یورویی فولاد خراسان در حوزه محیط زیست

 

 

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان در مراسم نمادین توسعه فاز 4 فضای سبز و بهره‌برداری از استخرهای ذخیره آب این مجتمع از توسعه فضای سبز این شرکت بزرگ صنعتی اعلام کرد: با سرمایه‌گذاری ارزی 20 میلیون یورو، گازهای خروجی متصاعدشده از فولاد و نیز بازگشت آب به چرخه تولید و مصرف در این شرکت به نقطه مطلوب رسیده و همواره پایینتر از حدود مصرح در مقررات محیط زیست قرار دارد.
به نقل از هفته نامه آفتاب صبح نیشابور:«سید حسین احمدی» در گفت‌وگو با خبرنگار ما و در جمع مدیران شهرستان تصریح کرد: ما طی 17 سال گذشته موفق شده‌ایم با سرمایه‌گذاری‌های متنوع، این مجتمع را به پیشروترین صنعت سبز فولادی کشور بدل کنیم.
مدیر ارشد خط مقدم جبهه اقتصادی شرق کشور همچنین ابراز نظر کرد: ما در هفته درختکاری در راستای اهداف زیست محیطی شرکت 50 هزار اصله نهال را به شهروندان، مدارس و ادارات و سازمان‌های شهر نیشابور هدیه دادیم.
وی تأکید کرد: کمک به احداث جنگل‌کاری روستای «فدیشه» به مساحت 10 هکتار، طرح بادام‌کاری دیم در ارتفاعات روستای «آبقوی» و کمک به کاشت درخت در روستاهای همجوار از دیگر اقدامات هفته درختکاری بوده است. همچنین به مناسب روز درختکاری و در توسعه فضای سبز مجتمع در سال جاری اقدام به کاشت 12 هکتار بادام دیم و 5 هکتار کاج تهران در تکمیل فاز 4 فضای سبز جنگلی شرکت می‌کنیم. 
  احمدی همچنین اضافه کرد: مشارکت فولاد خراسان در ساخت سد بار با وزارت نیرو، ساخت مجموعه برج‌های مسکونی 553 واحدی فولاد، توسعه حمل و نقل ریلی که یک‌هفتم ترانزیت جاده‌ای مصرف انرژی و سوخت را به همراه دارد و مشارکت 5/3 میلیارد تومانی این مجتمع در ساخت تقاطع غیرهمسطح جاده نیشابور – فیروزه که 7 میلیارد تومان اعتبار دارد و ادامه آن توسط اداره کل راه و شهرسازی استان از خرداد تا شهریور پس از پایان سهم فولاد تکمیل شده و در هفته دولت سال 96 به بهره‌برداری می‌رسد در کنار ایجاد و توسعه 263 هکتار فضای سبز در مجتمع و نیز ده‌ها هکتار پوشش سبز متناسب با اقلیم در دیگر نقاط بحرانی دشت نیشابور از مسئولیت‌پذیری‌های اجتماعی این مجتمع صنعتی در توسعه پایدار و متوازن نیشابور به شمار می‌رود. 
 
  او به سیاست اصلی شرکت در مدیریت و بهره‌وری منابع آب اشاره کرده و گفت: سهم قانونی تعیین‌شده فولاد خراسان از منابع آبی دشت نیشابور در حالی که سالانه بالغ بر 590 میلیون مترمکعب از 1700 چاه عمیق و نیمه‌عمیق و نیز آب‌های سطحی و قنوات این دشت برداشت صورت می‌گیرد 5 میلیون مترمکعب است که عملا با پیش‌بینی ظرفیت یک و نیم میلیون تنی تولید محصولات فولادی در این صنعت جمعا قریب به 5/2 میلیون متر مکعب برداشت سالانه فولاد خراسان از منابع آبی دشت نیشابورست.
وی به سرمایه‌گذاری فولاد در ایجاد سد بار (حسین‌آباد) هم اشاره کرده و گفت: هدف بنیادی از احداث سد بار(حسين آباد) تنظيم جريان رودخانه بار به منظور تأمين نيازهاي شرب، صنعت و آبياري اراضي پاياب سد و تغذيه سفره آبهاي زيرزميني و نيازهاي زيست محيطي منطقه است.
احمدی تأکید کرد: تأمين قسمتي از آب شرب شهرهاي نيشابور، فيروزه و روستاهاي مسير به ميزان 7 ميليون متر مکعب، تأمين قسمتي از آب مورد نياز صنعت فولاد به ميزان 5 ميليون متر مکعب، تأمين وتحويل و بهبود حقابه‏هاي کشاورزي در حد وضع موجود، تغذيه سفره آب زير زميني دشت نيشابور به منظور بهره برداري پايدار از دشت، تأمين آب مورد نياز جهت نياز هاي زيست محيطي منطقه با رهاسازي جريان سيلاب‌هاي مازاد در بستر رودخانه و کاهش خسارت سيل به اراضي کشاورزي و روستاهاي موجود در مسير رودخانه از دیگر اهداف احداث این سده بوده است که هم‌اینک تکمیل خطوط انتقال آب آن به نیشابور باقی مانده است.
معاون برنامه‌ریزی و فن‌آوری فولاد خراسان نیز اعلام کرد: فولاد خراسان در مسیر تعالی سازمانی و همچنین بهره‌وری در راندمان انرژی، صنعت برتر کشور شده و به عضویت انجمن مدیران صنعت سبز ایران نیز درآمده و طی دو سال پیاپی صنعت برگزیده سبز کشوری هم نام گرفته‌ است.
«بهروز اسماعیلی» همچنین اظهار کرد: این صنعت طی 11 ماه نخست سال جاری موفق شده است 63 هزار تن محصولات تولیدی خود را به کشورهای عراق، ترکمنستان، پاکستان و کویت صادر کند و به‌عنوان صادرکننده برتر ملی هم شناخته شود.
وی به تحلیل وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در دیدار با همتای عراقی خود طی بازدید از نمایشگاه فرصت‌های تجاری ایران در بغداد اشاره کرده و گفت: آقای نعمت‌زاده اذعان کرد که فولاد نیشابور یکی از مجموعه‌های توانمند و یکپارچه فولادی ایران است.
مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت نیز گفت: نظام بین‌الملل مدیریت محیط زیست در فولاد خراسان استقرار یافته و 850 پارامتر زیست محیطی در این مجتمع شناسایی و مورد پایش مدام قرار می‌گیرد.
به گفته فتحعلیان، نصب 4800 فیلتر تصفیه دود و غبار، جمع‌آوری و تصفیه پسآب‌های صنعتی، جداسازی پوسته شمش فولادی، غبارگیر استاتیک و گندله‌سازی و مدیریت پسماندها در مجتمع فولاد تجربه‌ای موفق از نظام مدیریت محیط زیست را در اختیار شرکت‌های دیگر شهر و کشور می‌گذارد.
او ابراز نظر کرد: پسماندهای قابل بازیافت پس از فرآوری دوباره در فرآیند تولید مورد استفاده واقع می‌شود. دراین گروه ضایعات فلزی، ذوب‌های برگشتی، نرمه گندله و آهن اسفنجی و... قرار می‌گیرند. از جمله ضایعات حجیم صنایع فولادی می‌توان به سرباره اشاره کرد که این مجتمع با مشارکت پیمانکار بخش خصوصی اقدام به بازیافت و استفاده آن در صنایع جانبی از قبیل صنعت سیمان نموده است، که در حال حاضر پیمانکار مربوط مشغول تجهیز کارگاه و حمل سرباره از منطقه دپو شده به محل کارگاه خود در خارج از شرکت است.
وی تصریح کرد: خرید و اهدای کتاب‌های زیست‌محیطی در مهدهای کودک و مدارس و تدوین و انتشار کتاب «ایمنی مواد شیمیایی» از دیگر فعالیت‌های فرهنگی – اجتماعی این صنعت سبز شرق کشورست.
مدیر فضای سبز این مجتمع صنعتی هم تصریح کرد: فولاد خراسان با ایجاد کمربند سبز 263 هکتاری بر گرد خویش شامل درختان مثمر و غیرمثمر و گونه‌های مناسب با آب‌وهوای اقلیم نیشابور، پیشتاز صنایع فولادی کشورست. این در‌ حالی‌ست که کل عرصه فضای سبز شهر نیشابور حدود 250 هکتارست.
  به گفته «احمد همت‌آبادی»، بهره‌وری منابع آبی در این شرکت آنقدر اهمیت داشته که 3 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شرکت بنا به دستور مدیرعامل در آن حوزه وارد شده و در پایان سال جاری 70 درصد فضای سبز وسیع شرکت و در انتهای سال آتی نیز 100 درصد مساحت این عرصه به‌صورت آبیاری قطره‌ای زیر پوشش قرار می‌گیرد. 
 
  او یادآور شد: مجموع بارندگی سالیانه دشت نیشابور 253 میلی‌متر و مجموع سالانه تبخیر آن نیز 1564 میلی‌مترست که زیست بوم و اقلیم خشک و نیمه‌خشکی را برای آن تعریف می‌کند که نیازمند مطالعه جهت سرمایه‌گذاری و ایجاد فضای سبز متناسب با شرایط اقلیم آن است که مطالعات این طرح به انجام رسیده است.
وی همچنین اذعان کرد: فضای سبز فولاد خراسان مجموعا در 6 فاز جنگلی و اداری و صنعتی 263 هکتار است که با توجه به مساحت اراضی فولاد خراسان (1400 هکتار) و طبق تعهدات زیست محیطی موظف بوده 10 درصد سطح فوق یعنی حدود 140 هکتار را فضای سبز ایجاد کند. این در حالی است که  با توجه به توسعه‌های اخیر در حوزه فضای سبز، فضای سبز فعلی فولاد خراسان معادل 263 هکتارست که این سطح نزدیک به 2 برابر تعهدات قانونی شرکت است و از این لحاظ فولاد خراسان همواره فراتر از تعهدات قانونی خود عمل کرده است.
همت‌آبادی اظهار کرد: در خصوص آب مصرفی فضای سبز هم قابل ذکر هست تمام منابع آب مصرفی در طول سال معادل 50 لیتر بر ثانیه است که شامل آبهای پساب صنعتی و آبهای سطحی و همچنین آب سد بار می‌شود.
مسئول فضای سبز این مجتمع صنعتی ادامه داد: افتتاح پروژه استخر ذخیره آب و سیستم تحت فشار فاز 5 بخشی از پروژه‌های افتتاحی شرکت در هفته منابع طبیعی بود که در هیمن راستا استخر ذخیره آب با حجم 18هزار متر مکعب و سیستم آبیاری قطره‌ای با مساحت85 هکتار، خطوط انتقال برق به میزان 600 متر طول و خط انتقال آب از سد بار به طول 1600 متر با اعتبار 8 میلیارد ریال توسط شرکت «توس آبکامه» به عنوان پیمانکار طی سال جاری اجرا و با حضور مسئولان محلی و خبرنگاران با دستان یکی از دختران خبرنگاران شهرمان به بهره‌برداری رسید. هدف این طرح نیز صرفه‌جویی و بهینه‌سازی در مصرف آب بوده است.
  در ادامه این مراسم نیز کلنگ‌زنی استخر ذخیره پسآب با حجم160هزار متر مکعب به صورت دو استخر خاکی با لایه ژئوممبران با ظرفیت 80 هزار متر مکعب با اعتبار 5/1میلیارد تومان به پیمانکاری شرکت «ارگانو» برگزار شد که اجرای آن قرارست طی سال 96 به پایان برسد. ذخیره آب پساب صنعتی و جمع‌آوری آبهای سطحی نیز هدف این طرح صنعتی است. 
 
  معاون استاندار و فرماندار ویژه نیشابور، مدیرعامل فولاد خراسان و مدیران منابع طبیعی و صنعت، معدن و تجارت و سردبیر آفتاب صبح نیشابور در کنار کارشناسان امور آب منطقه‌ای، جهاد کشاورزی و محیط زیست و برخی خبرنگاران رسانه‌های شهرستان در طرح غرس نهال در این مجتمع صنعتی به صورت نمادین شرکت کردند.
 
elementId 1 parentPanelIds 2 actionType 3 newOrder 4
5 newparentPanelId 7 orderTop
Newparent structure id 9 Newparent cell id 10 oldstructureId oldCellId
 

 
بازديد كننده يكتا امروز: Label | بازديد كننده يكتا اين صفحه امروز: Label | بازديد اين صفحه امروز: Label
بازديد كننده يكتا : Label | بازديد كننده يكتا اين صفحه : Label | بازديد اين صفحه : Label